Saturday, November 18, 2017

AGNUS


Nylony :) / Nylons :)
Tak bardzo chciałam założyć prawdziwe pończochy. Wydałam na nie trochę, a potem jak to ze mną bywa- odłożyłam je na dno szuflady i tak oto przeleżały kilka miesięcy (za co bardzo żałuję i przepraszam). W końcu trzeba było zrobić z nich użytek i dlatego założyłam je na Wigilię ;) jak na pierwszy raz nosiło się mi je nawet całkiem wygodnie, ale jednak preferuję dłuższe nylony. A pasa w ogóle nie muszę komentować, bo jest wprost OBŁĘDNY ;)


 I wanted to wear real nylons so badly. I spend some money on them but then, unfortunately, I did what I always do- put them at the back of my drawer (for another couple of months- sorry for that). But that was enough! I had to wear them. The best occasion for that was a Christmas Eve. As for the first 'wearing' test they were pretty good, but after trying, I think I prefere the longer ones. And the suspender belt- it was 
just GORGEOUS! :)Spódnica/Skirt- Vintage
Bluzka/Blouse- sh
Pończochy/Stockings- Nylony.pl
Pas do pończoch/Suspender belt- Greta Lingerie
Gorset/Corset- Restyle.pl 
Buty/Shoes- CCC 

Skirt - Vintage
Blouse / sh
Stockings- Nylony.pl
Garter belt / Suspender belt - Greta Lingerie
Corset / Corset- Restyle.pl

Shoes / Shoes- CCC

                                                                  women slim skirt

https://www.dresshead.com/two-piece-dress-shiny-pink-skirt-midriff-cut-jacket-combo/Wesołych Świąt Uwielbiam Święta, ale jedyne rzeczy za którymi nie przepadam, a wręcz ich nie cierpię to składanie życzeń i kolędy. Tak więc ograniczę się tylko do skromnego, ale zawsze na czasie: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! A jeśli chodzi o kolędy-jedyną jaką śpiewam to Jingle Bombs ( dla mnie jest to już kolęda :D ) Z godnie z obietnicą daną kuzynce i nie tylko;P wrzucam zdjęcia. Trochę ich jest, bo i z Wigilii ( a raczej beforeparty) i I dnia Bożego Narodzenia.Mam nadzieję, że wasze świętowanie przebiega w spokojnej i miłej atmosferze.  Enjoy watching!

I love Christmas but the one thing or two that I honestly hate about it, is carolling (only Polish carols, I found English carols extremely beautiful-weird, right? xd) and greeting. So I'm gonna just stick to that modest but nice phrase: Merry Christmas and a Happy New Year!

Bluzka/Blouse- Camaieu
Gorset underbust/Corset underbust- Restyle
Spódnica/Skirt- ? (sh)
Buty/Shoes- Deichmann
Opaska z pawim piórem/Headband with peacock feather- DIY

Blouse- Camaieu
Corset underbust / Corset underbust- Restyle
Skirt-? (Sh)
Shoes / Shoes- Deichmann
Earband with peacock feather - DIY

Lany poniedziałekCałe szczęście udało mi się uniknąć dzisiejszej tradycji i nie zostałam polana wodą:) Nie wiem, ale jakoś takie tradycje do mnie nie przemawiają. Ale nie rozwijajmy lepiej tego tematu...
Zajmijmy się fotorelacją.
"Sesja" naprawdę  mnie rozbawiła i odzyskałam dobry humor, którego mi dzisiaj brakowało.

Także zapraszam do oglądania, a ja w tym czasie zjem sobie czekoladowe jajko,popiję winem i wsłucham się w James'a:) Szkoda, że nie mam ogórków kiszonych... tak lubię te połączenie smaków xD

Spódnica-szyta przez mamę, ja pomagałam wyszywać cekinami
T-shirt-sh
Żakiet-sh
Płaszcz-C&A
Buty-CCC
Naszyjnik-DIY, Kolczyki-DIY
Chusta-?

Skirt-sewn by my mother, I was helping to sew sequins
T-shirt-sh
Coat-sh
Coat-A & C
Shoes-CCC
Necklace-DIY, Ear-DIY
Shawl-?

Pin-up styling


 Dzisiaj wanilianna ogłosiła wyniki konkursu na stylizację pin-up. Nie wygrałam konkursu (i 3 par pończoch), ale za to otrzymałam specjalne wyróżnienie! W ogóle nie liczyłam na jakiekolwiek wyróżnienie, a tu proszę... Jestem taka podekscytowana! :) W nagrodę otrzymam film pt. "Sabrina" z Audrey Hepburn, Wiliamem Holden'em i Humphrey'em Bogart'em. Isn't that great? Czy ktoś reflektuje na seans? (gdy go już oczywiście otrzymam:P )

Today Wanilianna   has just announced the final results of the pin-up styling contest. I haven't  won the contest ( and 3 pairs of stockings) but instead, I received a special distinction! In fact, I wasn't hoping for anything and now, a special distinction... I'm really excited! :) As a gift I got a film 'Sabrina' with Audrey Hepburn, William Holden and Humphrey Bogart. Isn't that great? Is anyone interested in seeing this film with me? (of course, when the parcel will be finally here :P)

Skoro już i tak część ludzi zobaczyło te zdjęcia, to postanowiłam, że wrzucę wszystkie te, które zgłosiłam do konkursu. Aczkolwiek trochę się stresuję :D Mam nadzieję, że chociaż niektóre przypadną Wam do gustu ;)

Since some of you have seen these photographs already, I decided that I would show all of them which were, of course, presented in the contest. I'm a bit nervous though... :D I hope you'll like at least some of them ;)


 Today vanilianna announced the results of the pin-up styling contest. I did not win the contest (and 3 pairs of stockings), but for that I received a special award! I did not count on any distinction, and here I am ... I'm so excited! :) I will receive a film entitled " "Sabrina" with Audrey Hepburn, William Holden and Humphrey Bogart. Is not that great? Does anyone reflect on the show? (when I of course will get: P)


Today Wanilianna has just announced the final results of the pin-up styling contest. I got not a contest (and 3 pairs of stockings) but thay, I received a special distinction! In fact, I was not hoping for anything and now, a special distinction ... I'm really excited! As a gift I got a movie 'Sabrina' with Audrey Hepburn, William Holden and Humphrey Bogart. Is not that great? Is anyone interested in seeing this movie with me? (course, when the parcel will be finally here: P)


As soon as some of the people saw these photos, I decided that I would throw all those that I entered into the contest. Although I'm a bit stressed: D Hopefully some of you will like it;)

Since some of you have seen these photographs already, I decided that I would show all of them, of course, presented in the contest. I'm a bit nervous though ...: D I hope you like at least some of them;)

No comments: